7 Aşamada Google Reklam Yapın

Arkadaşlarınla Paylaş!

Google AdWords çok kazandıran bir reklamcılık hizmetidir ve Google tarafından sunulmaktadır. Google AdWords reklamlarında marka bilinirliğini artırmak, potansiyel müşteriye ulaşmak, rakiplerden ayrışarak farkındalık yaratmak, web sitesi trafiğini artırmak ve satış yapmak gibi farklı amaçlar için farklı kampanya türleri bulunmaktadır. Google AdWords reklamları ile pazarlama hedeflerine uygun bir strateji ile düzenlediğinde ve doğru hedeflemeler yapıldığında kârınızı artırabilir ve müşterilerinizi çoğaltabilirsiniz. Birçok işletmenin aralıksız olarak kullandığı Google AdWords reklam kampanyalarından birisi arama ağı reklamlarıdır. Şirketler Google AdWords arama ağı reklam kampanyası ile kendi ürünleri ve hizmetleri ile ilgili arama yapan kullanıcılara ulaşmak isterler.

Arama motorlarında satın almak istediği ürün/hizmet hakkında araştırma yapan kullanıcıları hedefleyerek potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz. Potansiyel müşteri, ürünü/hizmeti satın almaya hazır bulunan müşteri olarak ifade edilir. Potansiyel müşteri satın almak istediği ürünü bulduğunda ve kendine en uygun olduğuna karar verdiğinde ürünü almaya hazır olur.

Google AdWords Reklamı Nasıl Yapılır?

Google reklamları kullanabilmek için öncelikle bir web sitenizin ve AdWords hesabınızın olması gereklidir. AdWords hesabınızı mail adresinizi ve web site URL’sini girerek oluşturabilirsiniz. AdWords reklam hesabınız için sizden saat, konum ve fatura bilgileri isteyecektir. Bu bilgileri doldurduktan sonra kampanya oluşturabilirsiniz.

1.Aşama: Kampanya türünü seçme

AdWords Reklam Nasıl Yapılır?

Google arama ağı, görüntülü reklam ağı, alışveriş, video ve evrensel uygulamalar olarak resimde yan yana sıralandığını gördüğünüz kampanya türlerinden amacınıza en uygun olanını seçerek başlamalısınız. Arama ağı reklamları satış, potansiyel müşterilere ulaşma ve web sitesini artırma hedeflerine yönelik olarak seçebileceğiniz bir kampanya türüdür.

Arama ağı reklamcılığında satış hedefi i ile internet ya da mağaza satışlarınızı artırabilir, telefondan satış yapıyorsanız müşterileri sizi telefon ile aramasına teşvik edebilir veya bir uygulamaya sahipseniz uygulamayı kullanmaya yönlendirebilirsiniz. Yani satış hedefiniz varsa satın almak için harekete geçmeye hazır müşterilere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca satın alma ihtimali yüksek müşterilere ulaşabilir ve onlar Google’la iş ortaklığı yapan sitelere ve uygulamalara göz atarken ya da video izlerken onlara reklam gösterebilirsiniz. Bunun yanında web sitenizle alakalı aramalar yapan kullanıcılara da ürün ve hizmetinizle ilgili reklam göstererek ilgilerini çekebilirsiniz.

2.Aşama: Kampanya ağını seçme

AdWords Reklam Nasıl Yapılır?

Arama ağı reklamları içinde bulunan Görüntülü Seçenekli Arama Ağı ile, oluşturduğunuz reklamları, ilgili web sitesinde gezinen müşterilere de göstererek onlara ulaşabilirsiniz. Bu seçenek sayesinde Görüntülü Arama Kampanyası’nı oluşturmanıza, ayrı bir bütçe ayırmanıza ve reklam görseli hazırlamanıza gerek kalmaz. AdWords sistemi reklamlarınızı o anda yayınlanacak web sitesine göre uyarlar ve potansiyel müşteriye reklamları gösterir.

3.Aşama: Konum ve dil seçme

AdWords Reklam Nasıl Yapılır?

Kampanya oluşturma aşamasında yapabileceğiniz bu planlamalarla reklamlarınızın görünmesini istediğiniz konumları ve dili seçebilirsiniz. Kampanya düzeyinde yapılan bu düzenleme kampanyanın tamamında aynı olur ve reklamlara göre düzenlenemez. Özellikle yerel işletmeler için önemli olan bu ayarlama ile ürün ve hizmetin ulaştırılamayacağı bölgeleri kampanya dışında tutulabilirsiniz. Örneğin İstanbul’da faaliyet gösteren bir su tesisatçısının reklamları yalnızca İstanbul’da gösterilir. Böylelikle müşterisi olabilecek kişilere reklam gösterilmiş olur ve boş yere reklam harcaması yapılmaz.

Dil seçeneğinde ise reklamlarınızın hangi dillerde görüntüleneceğini seçebilirsiniz. Türkçe dışında İngilizce dilinin de hedeflenmesi önerilmektedir.

4.Aşama: Reklam teklifi stratejisi bütçe planlaması ve kampanya tarihi

AdWords Reklam Nasıl Yapılır?

Arama ağı reklamları tıklama başına maliyetle çalışır. Kullanıcıların her bir tıklaması karşılığında yapacağınız ödeme için en yüksek fiyatı belirlersiniz. Her anahtar kelimeyi farklı fiyatlandırabilirsiniz. Kullanıcıların arama motorunda araştırma yapmak için kullandıkları bu kelimelerden sizin eklediklerinizle ilgili olanlar her aramada açık artırmaya girerler ve sonuç sayfasında görüntülenirler. Maksimum TBM sonuç sayfasındaki reklam konumunuzu belirleyen faktörlerden yalnızca birisidir.

Bunun dışında reklam alaka düzeyi, tıklama oranı ve kullanıcı deneyimi gibi niteliklerin göz önünde bulundurularak verilen “Kalite Puanı” reklam sıralamasını etkileyen en önemli nokta olarak karşımıza çıkar. Kalite puanını yükseltmek reklam maliyetlerinin azalmasını sağlar. Kalite puanını SEO ile artırabilirmenizin yanında açılış sayfası ile anahtar kelimenin ilişkili olması gerektiğini de unutmayınız.

Kampanyanızın ilk aşamasında Manuel Tıklama Başına Maliyet seçeneğini seçmeniz kontrolün sizde olması için gereklidir. Tüm fiyatlandırmaları kendiniz belirleyebilirsiniz. AdWords rekabetinde ne konumda olduğunuzu görebilir ve web sitenizle ya da reklamınızla ilgili iyileşmeler yapmak isteyebilirsiniz. Anahtar kelime tekliflerini gördükten ve düzenlemeler yaptıktan sonra diğer gelişmiş teklif türlerini seçmek mümkündür. Ancak diğer reklam teklifleri için dönüşüm olarak kabul edilen etkileşimin son 30 gün içinde en az 15 defa gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Bunu belirlemek için web sitenize dönüşüm kodu eklemeniz gerekir.

Belirlediğiniz bütçe 1 gün için ayırdığınız reklam harcamasını ifade eder. Bu sayı belirli olmaz ve her gün değişebilir ancak aylık olarak o günlerin toplam bütçesinden fazla harcamazsınız. Sistem bütçenizi günlere göre böler. Bazı günler çok arama gelebilir ve reklamınız çok fazla tıklama alabilir. Bazı günler ise kullanıcılar daha az arama yapar ve günlük bütçe bitmez. Potansiyel müşterileri kaçırmamak için gösterilen reklamlar, reklam gösterilmeyen günlerin bütçesini kullanır.

Reklam kampanyanızın aktif olduğu tarihleri, günleri ve saatleri belirleyebilirsiniz.

5.Aşama: Uzantılar

AdWords Reklam Nasıl Yapılır?

Uzantılar reklam görünürlüğünün ve tıklamaların artmasını sağlayan eklentilerdir. Reklamınızın her yayınlandığından çıkması reklam konumuna bağlıdır. Reklam metninin dışında bilgilendirici içerik taşırlar.

6.Aşama: Reklam grubu

AdWords Reklam Nasıl Yapılır?

AdWords reklam gruplarında bir tema belirlersiniz ve ürün/hizmet bölümlendirmesi yaparak, farklı reklamlar, farklı açılış sayfaları, farklı anahtar kelimeler ve uzantılar ekleyebilirsiniz. Örneğin bir kırtasiye kitap için oluşturduğu reklam kampanyasında soru kitapları, romanlar, hikâye kitapları, kaynak kitaplar gibi yelpazesinde bulunan kitaplar için farklı anahtar kelimeler ve açılış sayfalarına göre reklam oluşturması gerekecektir. Bu noktada reklam gruplarına göre ürünleri ayrıştırır.

Reklam grubu oluştururken web sitenizin ilgili sayfa URL’si ile anahtar kelimeleri görebilir ve arama tahminlerine ulaşabilirsiniz. Varsayılan teklif her bir anahtar kelimeniz için ödeyeceğiniz tutarı temsil etmektedir.

7.Aşama: Reklam oluşturma

AdWords Reklam Nasıl Yapılır?

Reklam oluşturma aşamasında dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Nihai URL reklamınızın açılış sayfasını ifade eder. 2 adet başlık bulunur ve her biri 30 karakteri geçmeyecek şekilde düzenlenir. Google tarafından kabul görmemiş kısaltmalar dışında tamamı büyük harfli metin yazamazsınız ancak her kelimenin baş harfini büyük yazmanız reklam görünürlüğü için önemlidir. Başlıklarda noktalama işareti kullanımına, fiyata ve kullanıcıyı yanıltacak şekildeki metinlere izin verilmemektedir. Telefon numarası için yalnızca telefon araması üreten reklamlar oluşturabilirsiniz. Görünen web site URL’sini düzenleyebilirsiniz.

Açıklama metni 80 karakteri geçmemelidir. “Tıklayın” yerine “keşfedin” ve “inceleyin” diyebilirsiniz. İmla kurallarına uygun düzenlenmesi gereken reklam açıklamasında kullanıcıyı sayfanıza ziyaret etmeye yönlendirecek söylemler kullanmalısınız. Sizi rakiplerinizden ayıracak vurgulamalar yapmaktan kaçınmayın. İspat gerektiren yargılar kullanmayın ve yalan bir vaatte bulunmayın.

Ayrıca tütün, tütün ürünleri, kumar, şans oyunları, sağlık, hukuk, cinsellik gibi alanlarda reklam yayınlanması Google tarafından onaylanmaz ve izin verilmez.

Arkadaşlarınla Paylaş!

Yazar: betulaltindal

2 thoughts on “7 Aşamada Google Reklam Yapın

  Mehmet

  (26 Eylül 2018 - 21:22)

  Merhabalar,

  Google ads te sadece telefon ile aranma reklamı yayınlatmak istiyoruz. Fakat sektördeki rakiplerimiz bu reklamlara tıkladıklarında bizi hiç aramadıkları halde bizden herhangi bir TBM kesilir mi? Bunun önüne geçilebilir mi?

  İyi çalışmalar.

   betulaltindal

   (20 Ekim 2018 - 14:51)

   Evet kesilir ama ay sonunda geçersiz tıklama olarak ücret size iade edilir. Böyle bir durumla karşılaştığınız durumda Google’dan inceleme isteyebilirsiniz. Bahsettiğiniz gibi bir durum söz konusu ise gereken yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir