AdWords Görüntülü Reklam Nedir ve Nerelerde Gösterilir?

Arkadaşlarınla Paylaş!

AdWords Görüntülü Reklam Nedir ve Nerelerde Gösterilir?

AdWords görüntülü reklam  nedir? Görüntülü reklam türleri nelerdir? Görüntülü reklam ağında reklamlarınızın gösterilebileceği yerler nerelerdir? Görüntülü reklam boyutları nelerdir?

AdWords görüntülü reklam ağı, internet kullanıcılarına farklı cihazlarda ve uygulamalarda ulaşma imkanı veren bir AdWords hizmetidir. AdWords görüntülü reklam ağı size iki milyondan fazla web sitesinde ve 650.000’den fazla uygulamada reklam gösterme imkânı sunar.  Böylelikle müşterilerinizin olduğu her yerde reklam gösterebilirsiniz.

Görüntülü reklam ağı ile ilgi çekici ve harekete geçirici reklamlar yayınlayarak müşterilerinizin web sitenizi ziyaret etmesini, ürünü/hizmeti incelemesini ve satın almasını sağlayabilirsiniz. Görüntülü reklam ağında uygulayabileceğiniz farklı reklam türleri vardır;

-Metin Reklamlar: AdWords reklamlarının en temel türü olan metin reklamları AdWords hesabınızın içinde oluşturabilirsiniz.

-Resim Reklamlar: Görüntülü reklam ağında resim reklamlar, statik (hareketsiz) ya da animasyonlu grafik reklamlar olarak 2’ye ayrılır. Kendi reklamlarınızı oluşturarak yükleyebileceğiniz gibi AdWords Görüntülü Reklam Oluşturucu’yu kullanarak da resim reklam yapabilirsiniz.

-Video Reklamlar: AdWords arayüzüne yüklenen veya sertifikalı bir üçüncü taraf reklam sunucusu tarafından yayınlanabilecek reklamlarla, hedef kitlenize ulaşmanız sağlanır.

-Zengin Medya Reklamları: Metin veya görüntülü biçimlerinden daha verimli bir sonuç almanızı sağlar. Zengin medya reklamları video reklamlar, flash animasyonlu reklamlar ve metin, animasyonlu içerik ve tasarımları birleştiren reklamlardan oluşmaktadır. AdWords Görüntülü Reklam Oluşturucu ile bu tür reklamları kolayca oluşturabilirsiniz.

 

AdWords Görüntülü Reklamların Gösterileceği Yerler Nerelerdir?

Görüntülü Reklam Ağında Reklamlarınızın Gösterilebileceği Yerler Nerelerdir?

Resim reklamlarınız, Youtube ve Gmail dahil olmak üzere seçtiğiniz hedefleme türüne göre birçok farklı web sitesinde gösterilir. AdWords görüntülü reklam ağında reklamlarınızın gösterileceği yerleri anahtar kelimelere, ilgi alanlarına, konulara  ya da belirli web sitelerine göre seçebilirsiniz.

Bunun dışında müşterilerinizi gruplandırarak demografik bilgilere ve ilgi alanlarına göre de reklam göstermeniz mümkündür. Reklamlarınızın nerede görüneceğini seçmeniz reklamlarınız üzerinde daha fazla kontrole sahip olduğunuz anlamına gelecektir. Reklamlarınızın görünmesini istediğiniz yerleri seçerek ve müşteriler için derin hedeflemeler yaparak dönüşüm oranını artırabilirsiniz.

Görüntülü Reklamlarınızın Nerede Gösterileceğini Hedefleyin

Görüntülü reklam ağı kampanya sekmesinde reklam grubunuzun hedeflenmesiyle ilgili farklı alt kategoriler görürsünüz. Her reklam grubunu farklı hedefleme yöntemlerine göre ayırabilirsiniz.

İÇERİĞE DAYALI HEDEFLEME: Ürününüz ya da hizmetinizle alakalı hedeflemeler yapmak için kullanacağınız bir hedefleme yöntemidir. Anahtar kelimeler ve konular olarak sıralanır.

-Ürününüzün kategorisine göre anahtar kelimeleri reklam grubunuza ekleyebilir ve alakalı web sitelerinde reklamları gösterebilirsiniz. Örneğin yaz tatilinde Antalya’daki oteliniz için görüntülü reklam çıkıyorsunuz ve “yaz tatili önerileri, Antalya’daki oteller, Antalya’da tatil…” gibi ilgili anahtar kelimelerle eşleşen bloglarda, haber sitelerinde, videolarda reklam gösterebilirsiniz.

-İkinci bir kategori olarak web sitenin ya da sayfanın temasına göre eşleştirme yapabilirsiniz. Örneğin, otomobiller, siyaset, evcil hayvanlar gibi.

KİTLELERE DAYALI HEDEFLEME: Diğer bir başlık kitlelere göre hedeflemedir. Bir konu hakkında toplanmış belirli kullanıcılara ulaşabilmenize imkan verir ve 3 kategori etrafında bütünleşmiştir.

-İlgi alanı kategorileri: Aynı ilgi alanlarına sahip ya da birbirleriyle yakınlığı bulunan kitlelere göre reklam gösterebilirsiniz.

-Yeniden pazarlama: Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara da internetteki diğer web sitelerinde gezindikleri sırada reklam göstererek yeniden pazarlama yaparsınız.

-Demografi: İnternet kullanıcılarını yaşlarına ve cinsiyetlerine göre belirleyerek reklam gösterebilirsiniz.

YERLEŞİM HEDEFLEME: Belirli web sitelerini ve uygulamaları seçersiniz.

Google Görüntülü Reklam Ölçüleri

Görüntülü reklam formatları GIF, PNG ve JPG’dir. Bir görselin boyutu ise 150 KB’ı geçmemesi gerekir.

En İyi Performans Gösteren Görüntülü Reklam Boyutları

Google Görüntülü Reklam Ölçüleri
Arkadaşlarınla Paylaş!

Yazar: betulaltindal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir