AdWords Yeniden Pazarlama Hakkında

Arkadaşlarınla Paylaş!

Yeniden pazarlama diğer adıyla remarketing, birçok işletmenin pazarlama hedeflerine ulaşmak için Google reklamları ile bütünleştirdiği bir bileşendir. “Yeniden pazarlama nedir? Yeniden pazarlama ne için kullanılır? Yeniden pazarlama yöntemleri nelerdir? Yeniden pazarlama nasıl yapılır?” gibi konularda yardımcı olmak için hazırladığımız bu yazıyla tüm sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama Nedir?

Web sitenizi en az 1 defa ziyaret etmiş kullanıcılara reklam göstermenizi sağlayan yeniden pazarlama, AdWords reklamlarının (remarketing) stratejik bir bileşenidir. AdWords reklamlarınızla satışları arttırmak, kullanıcıların sitenize kayıt olmasını sağlamak ya da marka bilinirliğinizi arttırmak gibi amaçlar için yeniden pazarlama stratejisini kullanabilirsiniz.
Yeniden pazarlama sayesinde web sitenize sosyal medya, organik arama sonuçları ya da Google AdWords reklamları aracılığıyla gelmiş ancak satın alma/kayıt olma işlemi gerçekleştirmemiş kullanıcılara ulaşmanız mümkündür. Ayrıca müşterilerinize satın almaya hazır oldukları sırada ulaşmanızı sağlayan yeniden pazarlama reklamları ile 2 binden fazla web sitesinde reklam gösterirsiniz.

Google AdWords Yeniden Pazarlama Yöntemleri

Standart yeniden pazarlama: Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara 2 binden fazla web sitesinde reklam göstermenizi sağlayan bir yöntemdir. Potansiyel müşterilerinize Görüntülü Reklam Ağı ile internette gezinirken ya da uygulamalarda reklam gösterebilirsiniz.
Dinamik yeniden pazarlama: Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara incelediği herhangi bir ürüne/hizmete yönelik reklamlar göstermenizi sağlayan bir adwords yeniden pazarlama yöntemidir.
Arama Ağı reklamlarına yönelik yeniden pazarlama listeleri: Web sitenizi ziyaret etmiş kullanıcılara web sitenizden ayrıldıktan sonra Google arama ağında reklam gösterin.
Video yeniden pazarlama: Videolarınızla ya da YouTube kanalınızla etkileşime girmiş olan kullanıcılara reklam göstermenizi sağlayan bu yöntem ile YouTube’da, Görüntülü Reklam Ağı videolarında, web sitelerinde ve uygulamalarda reklam gösterin.
Müşteri listesiyle yeniden pazarlama: Bu yöntem ile müşterilerinizin iletişim bilgilerinden oluşan veri tabanınızı kullanarak onlara oturum açtıklarında Google ürünleri ile ulaşarak reklam gösterin.
Ziyaret ettiğiniz bir web sitesinden çıktıktan sonra giriş yaptığınız birçok sitede ilgili reklamların karşınıza çıktığına tanık olmuş ve şaşkınlık yaşamışsınızdır. Bu reklamlar sayesinde incelediğiniz markanın ürününü ya da hizmetini unutmaz satın almaya karar verebilirsiniz.
Google’ın reklamcılık hizmeti adwords yeniden pazarlama reklamları ile sizin de bunu yapmanız mümkündür. Yeniden pazarlama reklamları sayesinde web sitenizi ziyaret etmiş kullanıcıların karşısına çıkarak onları ikna edebileceğinizi unutmayın.

Yeniden Pazarlamayı Kurma Hakkında

Google yeniden pazarlama stratejisi birkaç adımdan oluşur. İlk olarak bir yeniden pazarlama etiketini web sitenize eklemeniz gerekecektir. Yeniden pazarlama etiketini kendiniz ekleyebileceğiniz gibi web site yöneticinize de gönderebilmeniz mümkündür.

Yeniden Pazarlama

Eğer web sitenizde bir analytics kodu var ise ayrıca yeniden pazarlama etiketi eklemenize gerek yoktur. Mülk sekmesinin altındaki “Kitleleler” kısmından da ayarları yapabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra adwords hesabınızın “Kitle Yöneticisi” kısmında “Tüm Kullanıcılar” listesinin geldiğini göreceksiniz. Daha sonra web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar bu “Tüm Kullanıcılar” listesine kaydolurlar.

Yeniden Pazarlama Listeleri Hakkında

Yeniden pazarlama listesi, sitenize veya uygulamanıza eklenen kodlar aracılığıyla takip ettiğiniz dönüşüm sağlama olasılığı yüksek olması nedeniyle yeniden etkileşim kurmak istediğiniz ziyaretçilerin/kullanıcıların oluşturduğu bir listedir. Yukarıda bahsedilen “Tüm Kullanıcılar” bu listelerin en geneline verilen isimdir. Tüm Kullanıcılar listesi web sitenizi ziyaret etmiş tüm ziyaretçileri içerir.
Ancak siz listelerle ilgili kurallar koyabilir, ayarlamalar yapabilir ve farklı isimlendirebilirsiniz. Bir liste oluşturduğunuzda, web site ziyaretçilerinin veya uygulama kullanıcıların listeye ne zaman ekleneceğini ayarlayacak (örneğin, ürünü sepete eklediğinde ama alışverişi tamamlamadığında eklensin vb.) kurallar koyabilir ya da listede kalmasını istediğiniz süreyi belirleyebilirsiniz (örneğin 30 gün).
Oluşturulan bu listelerin aktif olabilmesi için, yani reklamlarınızın gösterilebilmesi için ziyaretçilerin belirli bir sayıya ulaşması gerekmektedir. Kampanya türlerine ve ağlara göre değişen bu sayının görüntülü reklam ağında son 30 günde en az 100, arama ağında ise en az 1000 olmalıdır.

Görüntülü Yeniden Pazarlama Kampanyası

Son olarak oluşturduğunuz listelerin kullanılacağı bir kampanya oluşturmanız gerekecektir. Potansiyel müşterinin araştırma sırasında karşısına çıkarak, onun davranışına göre kişiselleştirilmiş reklamlar sunmanızı sağlayan bir kampanya yapabilirsiniz.
Görüntülü reklam kampanyasını seçerek (artık desktop), pazarlama hedefini satış yapın.
Teklif stratejisi ve bütçe ayarlamasından sonra hedef kitle kategorisinden web sitesini ziyaret eden kullanıcılar seçeneğini işaretleyerek yeniden pazarlama kampanyanızı oluşturabilirsiniz.

Arkadaşlarınla Paylaş!

Yazar: betulaltindal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir