Anahtar Kelime Nedir ve Nasıl Bulunur?

Arkadaşlarınla Paylaş!

Google reklamlarının yapı taşı olduğunu söyleyebileceğimiz anahtar kelimeleri müşterileriniz ile aranızda bulunan bir bağlantı noktası olarak tanımlayabiliriz. Peki “Anahtar kelime nedir? Anahtar kelime nasıl bulunur? Anahtar kelime nasıl belirlenir?” gibi sorular hakkında yazdığım bu rehber yazıyı inceleyerek anahtar kelime hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Anahtar Kelime Nedir?

Google arama ağı reklamı hazırlarken, reklamlarınızın görünmesini istediğiniz kelimeleri seçersiniz. Bu seçtiğiniz ve eklediğiniz kelimeler sizin anahtar kelimelerinizdir. Örneğin ayakkabı satan bir reklamveren “ayakkabı modelleri, kadın ayakkabı modelleri, stiletto, spor ayakkabı modelleri…” gibi anahtar kelimelerde reklamlarının görünmesini isterken, bir çiçekçinin anahtar kelimeleri “kırmızı gül siparişi, orkide fiyatları, çiçek siparişi…” olabilir.

Anahtar kelimeler sizin yaptığınız iş, dolayısıyla da web siteniz ile ilgilidir. Reklamlarınızın görünmesini istediğiniz anahtar kelimeleri tek tek seçerek reklam grubunuza eklemeniz gerekir. Böylelikle Google’da sizin yaptığınız iş ile ilgili arama yapan müşterilere ulaşır ve yalnızca onlar reklamlarınıza tıkladığında ödeme yaparsınız.

Anahtar Kelime Bulma

Anahtar Kelime Planlayıcısı

Peki, müşterilerinizin en çok hangi anahtar kelimeleri kullanarak Google’da arama yaptığını bilmiyorsunuz. Ama gözünüz korkmasın çünkü Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile bu anahtar kelimeleri bulabilirsiniz. Aylık ortalama arama sayısını ve tahmini TBM’i görebileceğiniz bu araç sayesinde reklam bütçeniz hakkında fikir de edinebilirsiniz.

AdWords panelinde Araçlar > Planlama > Anahtar Kelime Planlayıcı ile anahtar kelimeleri bulabilirsiniz. İşinizle ilgili bir kelime ya da URL’yi girerek, web sitenizde eşleşen kelimelerle tahminleri görebilir ve reklam grubunuza ekleyebilirsiniz.

Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri

Geniş Eşlemeli Anahtar Kelimeler

Kelimelerin tüm varyasyonlarında reklamların göründüğü bir eşleme türüdür. Yapılan yazım yanlışları, eş anlamlıları ve alakalı diğer aramalar olmak üzere tüm aramalarda gösterilir. İnşaat iskelesi sattığınız varsayılırsa ve geniş eşlemeli inşaat iskelesi anahtar kelimesini eklerseniz, reklamlarınız Eminönü iskelesi aramalarında da görünebilir.

Geniş eşlemeli anahtar kelimeler geçersiz ve yanlış tıklamalara neden olur, reklam maliyetleri yükselirken dönüşümler azalır. Bu sebeple reklamlarınızdaki anahtar kelimeleri geniş eşlemeli olarak eklememenizi öneriyorum.

Ancak geniş eşleme düzenleyici ile alakasız tıklamaları azaltabilirsiniz. Böylelikle reklamlarınızın ne zaman gösterileceğini kontrol edersiniz. Kelimelerin başına + koyarak geniş eşlemeli anahtar kelimeleri düzenleyebilirsiniz.

Sıralı Eşlemeli Anahtar Kelimeler

Kelime öbeğiyle eşleşen ya da belirlediğiniz kelime öbeğinin başına ya da sonuna başka bir kelime eklendiğinde gösterilen anahtar kelimelerdir. Bir anahtar kelimeyi sıralı kelime olarak eklemeniz için kelimenin başına ve sonuna (“kelime”) tırnak eklemeniz yeterli olacaktır.

Örneğin anahtar kelimeniz “spor ayakkabı” ise reklamlarınız kırmızı spor ayakkabı veya spor ayakkabı satın al aramasında görünecektir. Sıralı eşleme ile farklı varyasyonlardaki anahtar kelimeleri eklemenize gerek kalmaz. Farklı renklerde ve markalarda spor ayakkabı satıyorsanız sıralı eşlemeli anahtar kelime ekleyerek vakitten tasarruf edebilirsiniz. Ancak bu seçenekte kelime öbeği bozulmaz yani kelime öbeğini oluşturan kelimelerin arasına başka kelime giremez. Yalnızca başına ya da sonuna eklenebilir. Reklam spor mor ayakkabı aramasında reklam görünmez ancak mor spor ayakkabı aramasında gösterilir.

Tam Eşlemeli Anahtar Kelimeler

Müşterinin tam olarak aradığı kelimelerle eşleşen aramalarda çıkan anahtar kelime seçeneğidir. Kapalı parantez ile eklenen [anahtar kelime] ile tam olarak eşleşen aramalarda reklam gösterilir. Yazım yanlışları ya da büyük küçük harfe duyarlıdır, reklamlar gösterilir. Reklam bütçesinin kısıtlı olduğu reklam kampanyalarında kullanılması tercih edilir.

Negatif Anahtar Kelimeler

Negatif anahtar kelimeler seçeneğini reklamların görünmesini istemediğiniz kelimeler için kullanırsınız. Çok alakasız arama terimlerini ve rakiplerinizin isimlerini negatif olarak ekleyebilirsiniz.

Arkadaşlarınla Paylaş!

Yazar: betulaltindal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir