Google Ads mi SEO mu?

Arkadaşlarınla Paylaş!

Google Ads ve SEO 2 farklı dijital pazarlama aşamasıdır. Her ikisi de farklı yöntemlerle dijital pazarlama amaçlarınıza ulaşmanızı sağlayan 2 ayrı çalışma şeklidir. Bu yazımızda Google Ads mi SEO mu, Google Ads’in ve avantajları, SEO’nun avantajları, Google Ads, SEO nedir gibi konulardan bahsedeceğiz.

Google Ads Nedir? SEO Nedir?

Google Adwords yeni adıyla Google Ads, Google’ın sunduğu reklamcılık hizmetidir. Google Ads ile reklamlar, müşterilerin arama yaptıkları anahtar kelime ile ilişkilendirilerek gösterilir. En net haliyle, Google Ads’in potansiyel müşterilerin sizin sattığınız ürün ya da hizmetle ilgili arama yaptığı sırada reklamlarınızın gösterilmesine dayanan bir reklamcılık sistemi olduğunu söyleyelim.

Kampanya amacınıza uygun olarak bir hedef seçmeniz ve bütçe belirlemeniz gerekir. Reklamınıza yapılan her tıklamada da günlük bütçeniz tükenerek biter.

Search Engine Optimization, web sitelerinin arama motorları için iyileştirme çalışmalarını ifade eder. SEO ile web sitelerinin, arama motorlarına uyumlu hale getirilmesi amaçlanır. SEO sayesinde web sitelerinin değeri artar, arama motorunda üst sıralara çıkar ve dolayısıyla sitenin ziyaretçi sayısı artar.

SEO ile doğal yollarla web sitesi üst sıralarda çıkar. Böylelikle web sitelerinde yer alan bilgi, hizmet ya da satışların daha fazla ilgili kullanıcılara ulaştırılması sağlanır.

Google Ads mi SEO mu?

Öncelikle “Google Ads mi SEO’mu?” sorusuna cevap vermenin oldukça zor olduğunu söylemeliyiz. Google Ads ve SEO’nun aynı amaca hizmet eden 2 farklı strateji olduğunu unutmamalısınız. Ne Google Ads ne de SEO birbirinden üstün değildir. Her ikisinin de kendi pazarlama prensibi içerisinde farklı avantajları bulunur. Bir web sitesi için ikisi de çok önemlidir. Birbirini tamamlayan SEO çalışmaları ve Google Ads kampanyalarıyla maksimum verime ulaşabilirsiniz.

HIZLI ANCAK KISA VADELİ SONUÇLAR ALIN

Yaptığınız indirimden insanları haberdar etmek, kampanyanızı daha fazla müşteriye ulaştırmak ve satışlarınızı artırmak için Google Ads reklam kampanyalarını kullanarak amacınıza ulaşabilirsiniz. Hızlı sonuç almak Google Ads’i kullanmanızın sebeplerinden biridir. Çünkü Google Ads müşterilere satın almaya hazır oldukları anda ulaşmanız için vardır. Sezon sonu indirimleri, yeni modeller, dönemsel hizmetler (balayı, bayram tatili, sevgililer günü hediyeleri vb.) gibi ürün/hizmet için Google Ads kampanyalarını kullanmanız kısa dönemde kârınızı artırır.

YAVAŞ ANCAK UZUN VADELİ SONUÇLAR ALIN

SEO, Google Ads’e göre uzun süreli bir çalışma planı içeren ve etkisini de uzun bir süre sonunda göreceğiniz farklı bir prensiptir. SEO’ya yaptığınız yatırımın sonuçlarını hemen alamazsınız ancak etkilerinin daha uzun süreli olduğunun altını çizmekte fayda vardır. Google Ads ile reklam yayınlamayı bıraktığınız anda Google’daki sıralamanızı düşürebilirsiniz. Ancak SEO’dan sonra bütçeniz bitse dahi uzun bir süre daha sıralamanız aynı kalır ve geri dönüş almaya devam edersiniz. SEO’nun ne kadar uzun süreli bir verim sunacağının rekabete bağlı olduğunu unutmayın.

MALİYETİ DÜŞÜRÜN

Uzun vadeli düşünmek gerekirse SEO, Google Ads’e göre -rekabet etkileyici bir unsurdur- daha düşük bir bütçe gerektirir. SEO çalışması profesyonel olarak yapılmış web sitesi, organik arama sonuçlarında yüksek bir sıralamaya sahiptir. Dolayısıyla tıklama oranı, ziyaretçi sayısı, sitede geçirilen süre gibi kriterler zaten varılabilecek en iyi düzeyde olacaktır.

SEO yapılmış web site ile SEO yapılmamış web site arasındaki fark işte bu noktada ortaya çıkar. SEO yapılmış web sitesi aynı anahtar kelime için SEO yapılmamış web sitesinden daha az bir tıklama başına maliyet öder. Çünkü kalite puanı yüksektir (tıklama oranı, alaka düzeyi, açılış sayfası). Kalite puanı Google Ads reklam sıralamanızı ve maliyetinizi belirleyici bir öneme sahip bir tahmindir. SEO çalışmaları yapılmış web sitelerinin kalite puanı daha yüksektir.

Özet olarak SEO yapılmamış bir web sitesi için Google Ads reklamlarının maliyeti yüksek olacaktır. Üstelik maliyeti ne kadar artırırsanız artırın kalite puanı yüksek olan bir web sitesini doğrudan geçemezsiniz.

Arkadaşlarınla Paylaş!

Yazar: betulaltindal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir