Google Reklam Fiyatları

Arkadaşlarınla Paylaş!

Google’ın reklamcılık hizmeti AdWords’ten faydalanmak istiyorsunuz ancak Google reklam fiyatları hakkında tereddüt mü yaşıyorsunuz? Öyleyse Google reklam vermek isteyen işletme sahiplerinin Google AdWords ücretleri, Google reklam fiyatları, AdWords açık artırması, Google arama sonuçlarında reklamlar neye göre sıralanır ve TBM (tıklama başına maliyet) hakkında yazdığım bu yazıyı incelemeleri faydalı olacaktır.

Google Reklam Fiyatları

Dijital pazarlama karması içinde bulunan Google reklam geleneksel reklamlardan farklı bir işleyişe sahiptir. Kesin olarak ödenmesi gereken bir fiyat bulunmaz. Bu özelliğiyle Google reklam geleneksel reklamlardan daha avantajlı ve daha kârlıdır.
Google’da reklam oluştururken bir kart bilgisi girmeniz istenir. Ödeme şeklinizi manuel ya da otomatik olarak belirleyebilirsiniz. Ödeme şeklini manuel olarak seçtiğiniz taktirde hesaba yüklediğiniz paranın bitmesiyle reklamlarınızın duracağını da unutmamanız gerekir. Bu sebeple takibini yapmalı reklamlarınız durmadan önce yeniden para yatırmalısınız.
Google AdWords hesabına tek seferde en az 14 TL yatırmak koşulu bulunur. Yani “10 TL yatırayım nasıl bir verim alırım kontrol edeyim sonra belki devam ederim” diye bir fikriniz varsa bunu unutun. Ancak günlük bütçenizi belirlerken böyle bir şart bulunmaz. Günlük bütçenizi belirlerken de anahtar kelimelerin Tbm’lerini göz önünde bulundurmalısınız.

Tıklama Başına Maliyet Nedir?

Tıklama başına maliyet kısaca TBM, her tıklamada ödediğiniz tutardır. Tıklama başına ödeme yaparsınız. Manuel TBM ile her anahtar kelime için bir sınır belirleyebilirsiniz ki bu da max. TBM olarak ifade edilir. Max. TBM belirli anahtar kelime için ödemeyi kabul ettiğiniz en yüksek tutardır. Reklam grubunuza eklediğiniz her anahtar kelime sizin için farklı kâr getirebilir. Bu yüzden her biri için farklı bedel ödemek isteyebilirsiniz.
Manuel olarak belirleyebileceğiz TBM’yi otomatik olarak belirlenmesini sağlayan farklı teklif stratejileri bulunur. Ancak başlangıçta manuel olarak seçmeniz önerilir.

AdWords Açık Artırması

Her reklamveren gibi sizin için de reklamlarınızın ilk sayfada ve ilk sırada çıkması önemlidir. Google reklam sıralaması bir açık artırma ile gerçekleşir.
Google’da reklam bir arama için gösterilmeye uygun olduğu her seferde açık artırmaya girer. Bu açık artırma ile reklamın gerçekte gösterilip gösterilmeyeceği, eğer gösterilecekse hangi reklam konumunda gösterileceğini belirlenir.

Açık artırma şu şekilde işler:

-Kullanıcı arama yaptığında, AdWords reklamları tarar ve bu aramayla eşleşen anahtar kelimelere sahip tüm reklamları bulur.

-AdWords sistemi, anahtar kelimelerle eşleşen reklamları bulduktan sonra, bu reklamlardan hangilerinin gösterilmeye uygun olduğunu tespit eder. Bu uygunluk reklam optimizasyonunuz ya da reklam politikalarıyla ilişkilidir (Coğrafi konum, saat, cihaz, onaylanmamış reklamlar…). Rakiplerinizin reklamları ile açık artırmaya giren reklamlar sıralanır ve yeterli düzeyde reklam sıralamasına sahip olan reklamlar gösterilir.

-Bu reklam sıralaması anahtar kelime için ödemeyi kabul ettiğiniz teklifiniz, kalite puanı, kullanıcının arama içeriği ve uzantılar ile diğer reklam biçimlerinin bir kombinasyonudur. Yani yalnızca en yüksek teklifi vermeniz reklamınızın 1. sayfada 1. sırada çıkmasını sağlamaz. Kalite puanı da reklam sıralamasında üst seviyeye çıkmanız için önemli bir bileşendir.

Google AdWords Ücretleri

Yukarıda da anlattığım gibi Google reklam fiyatları rakiplerinizle girdiğiniz rekabete göre değişiklik gösterir. Her anahtar kelimenin, reklam sıralamasında sizi rakiplerinizin önüne geçirecek tahmini bir teklifi bulunur. Bu tahmini teklif reklamlarınızın kalite puanına göre özelleştirilmiş bir tekliftir.

Bazı anahtar kelimelerde çok yüksek fiyatlar görebilirsiniz. Kalite puanınızı iyileştirdiğinizde bu daha düşük tekliflerle daha yüksek sıralarda reklamlarınızın gösterileceğinin altını çizmekte fayda var. Kalite puanını etkileyen üç faktör bulunur; Beklenen tıklama oranı, reklam alaka düzeyi, açılış sayfası deneyimi. Bu konularda reklamlarınızı en iyi şekilde optimize edin ve reklam maliyetlerinizi düşürün.

Arkadaşlarınla Paylaş!

Yazar: betulaltindal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir