SEO’ya Uygun İçerik Hazırlama

Arkadaşlarınla Paylaş!

SEO’ya uygun içerik hazırlama web siteniz için önemli konulardan biridir. Peki neden SEO’ya uygun içerik hazırlamak gerekir ve SEO’ya uygun içerik hazırlarken nelere dikkat etmek gerektiğini biliyor musunuz?

SEO Nedir?

Konuya yabancı olanlar için özetle SEO’nun tanımını yapmak gerek diye düşünüyorum. Kısaca SEO olarak isimlendirdiğimiz web sitesini arama motorlarına uyumlu hale getirme çalışmalarını search engine optimization olarak açabiliriz. Yani arama motoru optimizasyonu yapmak web sitelerinin üst sıralarda yer alması için ilk koşuldur. Açıkçası web sitenizi kullanıcılara ulaştırmak için öncelikle arama motorlarını memnun etmeniz gereklidir.

Arama motorlarını memnun etmek demek ise bazı koşulları yerine getirmekle ancak mümkündür. Ancak web sitenizde SEO’ya uygun içerik hazırlama yetmez aynı zamanda kullanıcıların yararına içerikler üretmeli ve uzun süreler boyunca sitede kalmasını sağlamalısınız.

SEO’ya Uygun İçerik Hazırlama (Makale Yazma) Kuralları

Web siteniz için hazırladığınız içeriklerin en önemlisi makalelerdir çünkü arama motorlarında bulunmanızı sağlarlar.

SEO’da Başlık

Başlık: Başlık makalenizin konusunu en iyi şekilde yansıtmalıdır ve ilgi çekici olmalıdır. SEO’ya uygun içerik hazırlama konusunda ilgi çekicilik önemlidir. Ancak abartıdan ve yanlış bilgiden de kaçınılmalıdır. Makale konusuyla alakasız başlıkların sizi doğru ziyaretçilerden uzaklaştıracağını da unutmamalısınız. Uzmanlar bir makale başlığı için şu tespitleri yapmışlardır:

  • Başlık en az 3 en fazla ise 5 kelimeden oluşmalıdır.
  • Başlıkta anahtar kelime bulunmalıdır.
  • Anahtar kelime başlığın başında yer almalıdır.
  • Başlığın uzunluğu 60-70 karakter arasında olmalıdır.
  • Makalenizde birden fazla alt başlık da olabilir, o başlıklarda da anahtar kelime kullanın.

SEO’da Yazı Uzunluğu

Yazı Uzunluğu: Kapsamlı araştırmalar gösteriyor ki Google’ı memnun edebilmek içeriğin en az 300 kelimeden oluşması gerekiyor. Uzun yazılar arama motorlarını tatmin edecek gibi görünse de SEO’ya uygun içerik hazırlama noktasında yeterli olmuyor çünkü kullanıcının deneyimi de bizim için önemlidir. Yazıyı uzatmak için sürekli aynı noktalar üzerinde durmak, tekrarlara yer vermek, arka arkaya aynı açıklamaları yapmak gibi bir hataya sakın düşmeyin. Böyle durumların kullanıcıları tatmin etmeyeceğinden hatta sıkacağından ve web siteniz üzerindeki algıyı olumsuz etkileyeceğinden şüpheniz olmasın. Esasında arama motorlarını anlamak gerçekten zor değil. Teknik bilgiler bir yana kullanıcılar için en faydalı içerikler oluşturmaya çalışın. Sürekli tekrar edilmiş işe yaramayan açıklamalar yerine kesin ve net bilgiler veren web siteler her zaman daha kullanışlı ve güvenilirdir.

Anahtar Kelime Dağılımı

Anahtar kelime kullanımı önemlidir. Kullanıcıları web sitesine getiren bir yol varsa o da anahtar kelime dağılımıdır. Anahtar kelimeye başlıkta mutlaka yer verilmeli ve devamında da içerikte doğal cümle akışlarını bozmayacak şekilde kullanılmalıdır. Ancak bunun öncesinde bir anahtar kelime çalışması yapmalısınız. Web sitesinin hangi kelimelerle öne çıkacağına karar vermek zorundasınız. Aksi halde boş yere içerik hazırlamış olursunuz. Ticarette olduğu gibi web siteleri de internette rekabet içindedirler. Anahtar kelime kullanımında şu noktalara dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir;

  • Anahtar kelimeler içeriğin % 2.5-3’ünü kaplamalıdır ve ilk 100 kelime içinde mutlaka yer almalıdır.
  • İçerikte kullandığınız görsellerin birinde anahtar kelimenizi alt etiket olarak belirlemelisiniz.
  • Anahtar kelimenizi diğer kelimelerden ayrıştıracak şekilde eklemelisiniz. (Kalın, altı çizili ya da italik olarak)

SEO’da İçerikteki Görseller

İçeriğinizde yer alan görsellere anlamsız harfler ve rakamlar vermek yerine konuyla ilgili şekilde düzenlemeli ve mümkünse anahtar kelime kullanmalısınız. SEO’ya uygun içerik hazırlama konusunda görseller sonuçlarından ziyaretçi çekebilmek için önemli olan bu noktaya dikkat etmelisiniz.

SEO’da Özgün İçerik

İçeriğiniz kesinlikle kopya olmamalıdır. Kopyala+yapıştır SEO’yu olumsuz etkileyecek kriterlerden biridir. Web sitenizi güncel tutmanız ve belirli aralıklarla içerik eklemeniz tavsiye edilmektedir. Ancak belirli aralıklarla özgün makaleler yazmalı ve web sitenizi eklemelisiniz. Tabi ki 3-5 adet özgün içerik yazmak sizi arama sonuçlarının en üst konumuna taşımayacaktır. Ancak SEO geniş ölçüde en iyi sonuçlara ulaştıran bir çalışmadır. Kısa vadede karlı sonuçlar vermez alacağınızı düşünmeyin ya da hevesiniz kaçmasın.
Her gün 10 tane içerik girmek gibi bir çabanız da olmasın önemli olan özgün olmasıdır. Backlink’in öneminin kaybolduğu bu günlerde önemli soruları şöyle sıralayabiliriz;

1. İçerik özgün mü?
2. Web sitesi bu konu hakkında ne derece uzman?
3. Reklam amacı var mı varsa belirtilmiş mi?

SEO’ya Uygun İçerik Hazırlama

SEO’da URL-Title-Description

Hazırladığınız makalenin konusunu hatta başlığını URL’de belirtmeniz SEO’ya uygun içerik hazırlama konusunun bir diğer önemli noktasıdır. Google’daki arama sorgularının alakalı URL’lere göre sıralanacağını göz önünde bulundurmalısınız. URL anahtar kelimeyi kesinlikle içermelidir. Title (Başlık) arama sonuçlarında kullanıcıları açılış sayfası hakkında bilgilendiren mavi renkli başlıktır. Kullanıcılar bu başlıklara tıklayarak web sitesine girdikleri için arama sorgularıyla en alakalı olanı seçtiklerini tahmin edersiniz. O yüzden alakalı ve ilgi çekici bir başlık seçmelisiniz. Başlığınız anahtar kelimeyi içermelidir ve maksimum 65 karakter olmalıdır. Description (Açıklama) ise başlığın altında gördüğünüz gri renkli açıklamadır. Başlığa göre daha az dikkat çeker ama arama sonuçları sayfasında diğer sitelerden ayrışmanızı sağlar. Alakasız ve uzun olmamasına dikkat etmelisiniz. Web sitenizin ne içerdiği ve hangi cevapların bulunduğu hakkında kullanıcıları bilgilendirir ve ziyaretçi sayınızı artırabilirsiniz.

Merak ettiğiniz diğer ayrıntılar için yorum yazabilir ya da mesaj atabilirsiniz.

Arkadaşlarınla Paylaş!

Yazar: betulaltindal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir