Instagram IGTV Nedir?

Arkadaşlarınla Paylaş!

Instagram yeni servisi IGTV’yi sunarak yakın gelecekte Youtube’un rakibi olarak konumlandı. Peki IGTV nedir? IGTV markalara ne kazandırır? IGTV’nin markalara faydası ne? IGTV nasıl olacak? IGTV’nin Özellikleri Nedir?

IGTV Nedir?

Instagram dünyanın en büyük ve en popüler görsel içerik sahası olarak çok aktif bir kullanıcı kitlesine sahip. Öyle ki geçen hafta kullanıcı sayısının 1 milyara ulaştığını duyurdu ve yeni bir ürününü ortaya çıkardı.

Ortaya çıkan bu yeni ürün, 1 saatlık videoların yayımlandığı bir içerik platformunu oluşturuyor. Mobil kullanıcıların hedeflendiği IGTV’de dikey olarak video yayınlama imkanının dışında diğer video platformlarından ayrıştığını gördüğümüz başka özellikler de bulunuyor.

Öncelikle belirtmeliyiz ki bu hizmet Instagram’ın diğer özelliklerinin ötesine geçen bağımsız bir uygulama olarak sunuldu. Her bir Instagram kullanıcısının aynı zamanda bir IGTV kullanıcısı olarak da nitelendiğini söylemeliyiz. Bu uygulamanın diğer özelliklerini şöyle sıralayalım:

IGTV Özellikleri

Öncelik Mobilde:

Kullanıcıların alışkanlıklarına uygun olarak IGTV’de öncelik Instagram’ın mobil kullanıcılarını tatmin etmeye yönelik olarak hazırlandı. IGTV’de videolar tam ekran ve dikey olarak yayınlanabilecek şekilde tasarladı.

Kullanımı Kolay:

Kullanımı oldukça kolay olarak sunulan IGTV’de arama yapmanıza gerek olmadan videolar açılabiliyor. Eğer isterseniz tabi ki arama yapabilirsiniz.

Kullanıcıya Özel İçerik:

Takip ettikleriniz ve ilgi alanlarınıza özel olarak “Keşfet” de yer alıyor.

Kaliteli İçerik:

Videolar 4K kalitesine sahip olabilir ve daha uzun olarak yayınlayabilirsiniz.

IGTV’de Kanal Oluşturmak:

IGTV Instagram üzerinde kurulmuş bir hizmet olarak sunulmuştur ve kanallar Instagram’daki içerik üreticilerdir. Takip ettiğiniz kullanıcıların videolarını izleyebilir ve yenileri için arama yapabilirsiniz. Gündemdeki popüler videoları izlemek için “Popüler” sekmesinden faydalanabilirsiniz.

IGTV Markalara Ne Kazandıracak?

Instagram’da bulunan influencerla birçok marka için ciddi derecede önemli bir düzeydedir. IGTV ile popülerliğini artıracaklarını düşündüğümüz influencerlar IGTV aracılığı ile markaların da gözdesi olacak gibiler. Influencer marketinge IGTV üzerinden devam ettiklerinde daha fazla görünürlük ve daha fazla erişim kazanacaklarını söyleyebiliriz.

Ayrıca daha uzun süre video yayınlayabilmelerine imkan veren IGTV ile markalar ürün tanıtımları ve ürün kullanımları gibi içerikleri takipçilerine ulaştırabilecekler. Sürenin uzun olmasının içeriklerin daha yaratıcı ve daha etkili olmasına izin vereceğini düşünüyoruz.

Uzun olmasının yanında IGTV’de yayınlanan içerikler 4K kalitesine sahip olacak. Markaların yüksek çözünürlüklü görüntü kalitesi yüksek içerikler sunabilmeleri ciddi bir fırsat olarak görülüyor. Unutmayalım ki Instagram IGTV ile Youtube’un tahtını sallıyor. Tüm içerikler kaliteli olmak zorunda değil, Instagram’daki her içerik üreticisinin kullanabileceği bir platform olan IGTV’ye mobil ile çekilen videolar da yüklenebilir.

İstatistiklerin derinlemesine olarak takip edilecek olması markalar için yine önemli bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. IGTV’de beğenme, yorum ve izlenme sayıları da takip edilebilecek.

Arkadaşlarınla Paylaş!

Yazar: betulaltindal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir