Instagram Pazarlaması İçin İpuçları

Arkadaşlarınla Paylaş!

Instagram Pazarlaması İpuçları

Fotoğraf ve video odaklı sosyal medya mecrası Instagram, 200 milyondan fazla kullanıcıya sahiptir. Geniş bir hedef kitleye hitap etmesi Instagram pazarlamasını markalar için önemli bir hale yapmıştır. Sosyal medyanın hayatımızın her anında yanımızda olduğunu zaten biliyoruz. Markaların da tanıtım ve reklam için sosyal medya pazarlaması yaptığı ve Instagram pazarlamasına önem verdiği aşikar bir gerçektir. Instagram pazarlaması ile hedef kitleleri ile iletişim kurmak, etkileşimi artırmak ve kazanç sağlamak amacıyla yaratıcı, bilgilendirici içerikler sunan birçok marka vardır. Bu yazımızda “Instagram pazarlaması nasıl yapılır, Instagram işletme profili oluşturma, Instagram paylaşımında dikkat edilmesi gerekenler ve Instagram ipuçları” hakkında önemli noktalara değineceğiz.

Instagram İşletme Profili Oluşturma

Instagram’da diğer kullanıcılardan ayrışmak ve performans istatistiklerini öğrenmek için bir işletme profili oluşturabilirsiniz. Bu sayede Instagram’da kurumsal bir imaj çizebilir ve müşterilerinizin gözünde güven oluşturabilirsiniz. Instagram şirket profili ile telefon aramaları ve mail alabilir ya da mağaza ziyareti kazanabilirsiniz.

Instagram’da Kullanıcı Adı: Marka isminizi kullanmanız en doğrusu olacaktır.
Instagram’da Bio: Markanız, ürün/hizmet bilgisi, sloganınıza ya da mottonuza yer verin. Profilinize giren müşteriye söylemek istediğiniz şeylerden kısaca bahsedeceğiniz bu kısımda sizi diğerlerinden ayıran vaadinizden bahsetmelisiniz.
Profil Fotoğrafı: Görsel ağırlıklı bir platform olan Instagram’da profil fotoğrafının oldukça önemli olduğunu söylemeliyiz. Logonuza yer verebilirsiniz.
Bağlantı: Instagram’da paylaşımlarınızın altına link veremezsiniz. O yüzden web siteniz varsa mutlaka bioda vermelisiniz. En doğru uygulama trafiğinizi artırmak adına, web sitenizin anasayfa bağlantısını eklemek olacaktır. Böylelikle sizi merak eden, ürünlerinizi incelemek isteyen kullanıcılar doğrudan verdiğiniz linke tıklayacaklardır.

Instagram Pazarlaması Hakkında

Instagram Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Sattığınız Ürünü/Hizmeti Sergileyin!

İnsanlara görüntüler ve videolarla yaptıklarınızı anlatın. Müşterilerinizin sizden haberdar olması, incelemesi ve satın alması için öncelikle sattığınız her şeyi görmeleri gerekir. Gördükleri fotoğraf ve videolarla onların ilgisini çekebilir, ihtiyaçlarına cevap verebileceğinizi ifade edebilirsiniz.
Markalar satış amacıyla ürünleri ve hizmetleri hakkında somut veriler sergileyebilirler. Doğrudan sattığınız ürün fotoğrafı, ürünün kullanım şekli, kullanım aşaması, sağladığı faydaları gösteren videolar yayınlayabilirsiniz.

Açık, Şeffaf ve Bilgilendirici Açıklamalar Yapın!

Yaptığınız paylaşımlarda net ifadeler kullanın. Kısa ve net açıklamalarla insanların doğrudan ürününüz ya da hizmetiniz hakkında bilgi almasını sağlayın. Ancak kullanıcı faydasını sağlayan bilgilendirici içeriklerin uzun olması kullanıcıların kaydetmesini sağlayacaktır. Daha sonra okumak için ya da önemli gördükleri için kaydedebilirler. Kullanıcıların paylaşımlarınızı kaydetmesi Instagram’ın dikkat ettiği ve önem verdiği bir konudur. Paylaşımlarınızın keşfete düşme ve başkalarına ulaşma ihtimalini arttırabilir. Instagram karakter sınırının 2200 olduğunu unutmadan paylaşımlarınızı düzenlemelisiniz. Ürün ya da hizmetinizle ilgili hashtagleri kullanmayı unutmayın. Hashtag kullanımı sizi daha fazla ilgili kullanıcıya ulaştıracak ve beğeni kazandıracaktır. Ancak yalnızca alakalı hashtagleri kullanın aksi taktirde daha fazla kişiye ulaşmak için kullanacağınız birçok hashtag kullanıcıların gözünde olumsuz bir etki yaratacaktır.

Instagram Paylaşımı Hazırlığı Yapın!

Paylaşımını yapacağınız fotoğrafları ve videoları öncesinde açıklamaları ve hashtagleri ile birlikte Instagram’da hazırlayıp taslak olarak kaydetmelisiniz.

Paylaşımlarınızda Konum Belirtin!

Eğer bir mağazanız varsa konum belirtmeniz mağazanızı ziyaret etme ihtimali yüksek kullanıcılar etrafında yoğunlaşacaktır. Ayrıca konumdan gönderilerinize erişen kullanıcılar olacaktır.

Takipçilerinize Yanıt Verin!

Paylaşımlarınıza yapılan yorumlara cevap vermelisiniz. Kullanıcılara önemsendiklerini hissettirerek bir bağ kurabilirsiniz. Doğru ve tutarlı yanıtlar vererek güvenirlik kazanırsınız.

Instagram Pazarlamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Instagram Pazarlamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Günlük paylaşım sayısını abartmayın. Hergün paylaşım yapmaya özen gösterin.
• Gelişigüzel alakasız paylaşımlar yapmayın.
• Bir hedef belirleyin,
• Amaç belirleyin; satış, bilinirlik, iletişim kurmak ya da veri tabanı oluşturmak amacınız olabilir. Hepsi için farklı içerikler paylaşmanız gerekecek.
• Instagram paylaşımlarınızı diğer kanallardan da yapın.
• İnsanlar için önemli olan konulara duyarlı olun. İhtiyaçları ve istekleri takip edin.
• Rakiplerinizi takip edin.
• Hashtagleri unutmayın.
• Takipçi/beğeni oranlarına dikkat edin.

Arkadaşlarınla Paylaş!

Yazar: betulaltindal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir