Instagram’da İçerik Oluşturmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Arkadaşlarınla Paylaş!

Hayatımızı sosyal medyanın dışında tutmamız mümkün mü? 894 milyon kullanıcı Instagram’da içerik oluşturmak için ya da başkaları tarafından oluşturulan içerikleri izlemek, yorum yapmak, beğenmek ya da eleştirisini paylaşmak için yer alıyor. Öyleyse markaların da Instagram’ı pazarlama faaliyetlerinin dışında tutmaları mümkün olamaz.

Olayı en basit haliyle anlatmak için istatistiklere bakalım, sosyal medya kullanıcıları dünya nüfusunun % 45’ini oluşturuyor. Özellikle Instagram, Facebook’tan sonra en çok kullanıcı sayısına sahip ikinci en büyük sosyal medya aracıdır. Bu yazımızda “Instagram’da içerik oluşturmak” için dikkat edilmesi gereken kurallardan ve önemli ipuçlarından bahsedeceğiz.

Instagram’da İçerik Oluşturmak Neden Önemlidir?

Sosyal medyadaki konuların ucu bucağı yoktur. Herkes tarafından erişilebilir olması bunun belirgin sebeplerinden biri olabilir. Her yaştan, her ülkeden, her konuda birçok insan sosyal medyada belirli konular etrafında birleşerek farkında olmadan bir topluluk bir kamuoyu oluşturur. Sosyal medyadaki içerikler bu toplulukların yapıtaşlarını oluşturmaktadır.

Hedef kitle ile etkileşim kurmak amacıyla oluşturulmuş,  bilgilendirme ve eğlendirme özelliği olan her paylaşım bir içeriktir. Instagram’da bulunan diğer kullanıcıların gönderinizle etkileşim kurması içeriğinizin onlara kazandırdıklarıyla doğrudan ilişkilidir.

James Altucher bu konuda “Ağınızdaki insanlara ne kadar değer katıyorsanız (doğrudan size anında değer getirmiyor olsa bile), ağınızın değeri o kadar büyüktür.” diyerek içerik oluşturmanın önemini vurgulamıştır.

Instagram İçeriklerinin Kuralları

Instagram’da içerik oluşturmak için uyulması gereken kuralları iki farklı kategoriye ayırabiliriz, teknik ve sosyal kurallar. Teknik kurallar Instagram’ın içerik paylaşım kurallarını (görüntü boyutu, kalitesi, video süresi vb.) oluştururken, sosyal kurallar ise hedef kitleniz ile kurduğunuz iletişim çerçevesinin kurallarıdır.

Instagram İçeriklerinin Teknik Kuralları

Instagram’da içerik oluşturmak için öncelikle içeriklerin teknik özelliklerini bilmek gerekmektedir. Instagram içerikleri aşağıda belirttiğimiz kurallara uymak zorundadır aksi halde içeriği paylaşmak mümkün olmayacaktır.

  • Instagram akışı görsel boyutu: 1080×1080 px
  • Instagram akış video boyutu: 3-60 saniye
  • Max. karakter sayısı: 2200
  • Max. hashtag sayısı: 30
  • Story görsel boyutu: 900×1600 px
  • Story video boyutu: 3-10 saniye

Instagram İçeriklerinin Sosyal Kuralları

Özgün olun ve kendi çektiğiniz videoları/fotoğrafları paylaşın:Instagram’da içerik oluşturmak için orjinal fikirleriniz olmalı, kullanıcıların her yerde gördüğü fotoğraflar yerine size özel paylaşımlar yapmalısınız. İnternetten bulduğunuz, herkesin paylaşabileceği içerikleri paylaşmayın.

2. Kullanıcıları benzer içeriklerle boğmayın:Instagram’da içerik oluşturmak söz konusu olduğunda insanlara birbiri ile aynı mesajı içeren farklı içerikler sunmaktan kaçınmanız gerektiğini söylemeliyiz. Instagram içeriklerinin çeşitli olması kullanıcı tatmini artıracak ve takip etmeyen bir kullanıcı için daha faydalı kabul edilecektir. Ticari mesajınızın ikna edici olması için etkili ve farklı içerikler oluşturmaya gayet etmelisiniz.

3. Önceliklerinize karar verin: Instagram’da içerik oluştururken öncelikli amacınızın ne olduğuna karar vermelisiniz. Öncelikli amacınız takipçi sayısını, beğeni sayısını, yorum sayısını artırmak mı yoksa kullanıcı deneyimini artırmak mı? Elbette her ikisini birden yapabilmek oldukça güzel olurdu. Ancak kullanıcıları rızaları dışında birşey yapmaya zorlamanız sadece sizi takipten çıkmalarına neden olur. Kullanıcıların faydalı buldukları, bilgi kazandıkları, hayatlarına değer kattığını düşündürdükleri içerikler ile etkileşime geçtiklerine çok sık rastlıyoruz.

4. Samimi Olun: Sosyal medya olabildiğince özgür olabildiğimiz bir ortamdır ancak diğer toplulukların görüşlerine değer veriyor olmak ve saygı duymak zorundasınız. Tehdit edici, aşağılayıcı, nefret söylemi içeren içerikleri paylaşmaktan ve insanları kırmaktan kaçınmalısınız.

5. Müstehcen İçerikler: Çıplak veya müstehcen fotoğraf/video paylaşmak Instagram’ın Topluluk Standartları’na aykırıdır. Paylaştıktan sonra kaldırılması ve erişimin kısıtlanması muhtemeldir. Paylaşım yapmadan önce bunları düşünerek karar vermenizi tavsiye ediyoruz.

6. Yanıt Verin: Takipçileriniz gönderilerinizin altına yorum yapabilir, mesaj atabilir. Her iki durumda da yanıt vermelisiniz.

7. Story Özelliğini Kullanın: Instagram Story özelliği ile etkileşimi artırabilir ve takipçileriniz ile samimiyeti artırabilirsiniz. Story atarken kullanacağınız dil, bir akış gönderisine göre daha basit ve samimi olmak zorundadır. Farklı fonksiyonları ile birçok farklı amaçlar story paylaşımı yapabilir ve profilinize sabitleyebilirsiniz.

8. Hashtagleri Kullanın: Hashtagler içeriğiniz ile ilişkili kullanıcılara ulaşmanıza olanak tanır. Paylaşımınızda yer verdiğiniz konuyla ilgili hastagleri kullanmalısınız.

9. Emojileri Kullanın: Emojiler içeriklerinizin daha samimi ve doğal görünmesini sağlarken mesajınızın etkisini de artıracaktır. Bu yüzden alakalı emojiler kullanarak etkileşim sayısını artırabilirsiniz.

10. Takipçilerinizin Sizinle İlgili İçeriklerinden Faydalanın: Sizinle ilgili deneyimlerini paylaşan kullanıcıların gönderilerini göz ardı etmeyin, diğer takipçilerinizi ikna etmek için kullanabilir ve güven oluşturabilirsiniz.

11. Yarışma/Oyun Düzenleyin: Takipçilerinizi eğlendirmek için eğlenceli oyunlar düzenleyebilirsiniz. Farklı yarışma formatları ile takipçilerinizi artırarak, ağınızı genişletebilirsiniz. Ancak bu tür etkinliklerde şeffaf olmaya özen göstermeli ve adil olduğunuzu kanıtlamalısınız.

Arkadaşlarınla Paylaş!

Yazar: betulaltindal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir