Markalar Instagram Story’de Neler Yapabilir?

Arkadaşlarınla Paylaş!

2016 yılında Instagram’a eklenen Story özelliği, başlangıçta Snapchat çakması, 4 çizgili adidas gibi eleştiriler alsa da günümüzde oldukça popülerdir. 24 saat sonra kendi kendine silinen içerik kurgusuna sahip olmasıyla öne çıkan Snapchat, Instagram Story özelliğinden sonra popülaritesini kaybetti ve tarihe karıştı. Bu yazı “Instagram Story nedir? Instagram Story nasıl kullanılır? İşletme hesapları Instagram Story’yi nasıl kullanabilir?  İşletme hesapları Instagram Story’de neler yapabilir? Instagram Story ile müşterilere nasıl ulaşılır? gibi konular hakkında bilgi verme amacıyla yazılmıştır.

Instagram Story Nedir?

Instagram Story ile standart Instagram arasındaki en belirgin fark paylaşımı yapılan fotoğraf/videoların 24 saat sonra kendi kendine kaybolmasıdır. Fotoğraf ve video paylaşımlarının en çok yapıldığı sosyal mecra olan Instagram, bu özelliğiyle kullanıcıların anlık paylaşım yapmalarına da zemin hazırlamıştır. Bu sayede Instagram hem kullanıcı sayısını hem de kullanım süresini uzattı.

Instagram Story Nasıl Kullanılır?

Instagram Story, standart kullanıcı hesabının ana sayfasından farklıdır. Herhangi bir kullanıcının profilini ziyaret ettiğinizde paylaştığı bütün Instagram Story‘lerini göremezsiniz çünkü paylaştıktan 24 saat sonra kaybolmuştur. Buna karşılık takip ettiğiniz tüm kullanıcıların Instagram Story‘lerini kendi akış sayfanızın en üst kısmından görebilirsiniz.

Instagram Story kullanmak için bir Instagram hesabınızın olması yeterlidir. Ekstra kayıt olmak, açmak-kapatmak vs. söz konusu değildir. Uygulamada sol üstte bulunan fotoğraf makinesi imgesi sizi doğrudan Story ekranına yönlendirecektir.

Markalar Instagram Story’yi Nasıl Kullanabilir?

Sosyal medya her şeyden önce hayatımızın her anında yer bulan bir iletişim aracıdır. Bunun yanında toplum nezdinde değer kazanmış kişileri takip etmek amacıyla kullanılan magazin platformudur. Diğer yandan ürün/hizmet tanıtmak amacıyla markaların aktif olarak kullandığı bir kitle iletişim aracıdır. Farklı bir bakıştan statü kazanmak arzusuna da alet olmuştur.

Instagram’da 2 farklı hesap versiyonu vardır, bireysel ve işletme hesabı. İşletme hesapları maddi amaçları gerçekleştirmek temeli üzerine kurulan hesaplardır. Instagram Story özelliği ile birçok marka kullanıcı etkileşimini artmış ve imajını güçlendirmiştir. Instagram hesaplarının eğlenceli olması takipçileri, profil ziyaretlerini ya da web site tıklamaları gibi profilin hesap kalitesini artıran kriterler üzerinde etkilidir. Instagram Story özelliği tüm bu kriterler üzerinde etkisini gösteren bir fonksiyondur.

İşletme hesapları Instagram Story'de neler yapabilir? Tüm ayrıntıları incelemek için ziyarete edin.
Instagram Story Örnekleri

Markalar Instagram Story’de Neler Yapabilir?

1. Öncelikle Instagram Story özelliğinden en etkili şekilde faydalanmak için işletme profilinizi özelleştirin. Web siteniz gibi düşünebilirsiniz. Son zamanlarda Instagram Story’leri öne çıkarmak ve profile sabitlemek (highligh) markalara büyük avantajlar sundu. Her bir highlightı web sitenizdeki menüler gibi kurgulayabilirsiniz.

2. Hikayeler anlatın. Ürünün kullanım alanı, kullanım şekli ya da hayatın içindeki gerçek sorunlara yer verin. Anlatmanız gereken bir konuyu 10-15 farklı ama ilişkili fotoğraf/video ile anlatabilirsiniz. Eğlendirici, bilgilendirici ve samimi içerikler hazırlayın. Samimi olmak sosyal medyadaki en önemli konudur.

3. Sorular sorun. Kullanıcıların fikirleri en üst düzeyde önem taşımaktadır. Anket yapmak için en basit ve ucuz alanı Instagram Story olarak düşünebilirsiniz. Böylelikle hedef kitleniz ile etkileşimi canlı tutabilir, planlarınızı daha sağlam atabilirsiniz. Merak edilen soruları cevaplandırabilir, ürünler ve hizmetler hakkındaki bilinmezliği ortadan kaldırabilirsiniz.

4. Kullanıcıların deneyimlerini paylaşın. Sadık müşterilerinizin memnuniyetini, potansiyel müşterilerinizle paylaşmalısınız. Emin olun ki yapacağınız reklamlardan da çok daha etkili olacaktır. Gerçek bir müşterinin olumlu bir biçimde paylaştığı içeriğin ikna ediciliği yüksektir. Profesyonel değildir ama samimidir.

5. Kampanyalarınıza yer verin. İnternet sitenizde yer verdiğiniz kampanyaları takipçileriniz ile paylaşabilir ve indirimlerden ya da promosyonlardan haberdar edebilirsiniz.

6. Faydalı içerikler üretin. Kullanıcıların hayatlarına değer katacak içerikler oluşturmak, onlara ürün satmaktan daha zor olabiliyor. Ancak basit düşünmekte fayda var. Günlük hayattaki konulara eğilin ve çözümlerini anlatın. Faydalı içerikler oluşturmak sadık takipçiler yaratmanın koşullarından biridir.

7. Ürünlerinize yer verin. Instagram işletme hesabınızı neden kurduğunuzu unutmayın. Amacınız ürünlerinizi tanıtmak, markanızın bilinirliğini artırmak, web sitenize trafik çekmek ya da doğrudan satış yapmak olabilir. Yukarıdaki tüm öneriler dolaylı olarak bu maddi amaçlara hizmet eden Instagram pazarlaması önerileridir. Bu yüzden ürünlerinize ya da hizmetlerinize mutlaka Instagram Story’lerde yer verin. Ürünlerinizi kategorilere bölün, müşterilerinizin aradıkları anda kolayca bulmasını sağlayarak kullanıcı deneyimini artırabilirsiniz. Şu 3 aşamalı ürün tanıtımını kullanabilirsiniz; sorun, çözüm, ürün.

Ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi ilgi çekici görseller/gifler/videolar ile sergileyebilirsiniz. Kullanıcı deneyimlerini ekleyebilir, yeni ürünlere yer verebilir, sık sorulan sorulara cevap oluşturabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken hem Instagram Story içeriğinin hem de öne çıkarılmış kapağın (highlight cover) özgün ve açıklayıcı olmasıdır.

Instagram değişmeye devam ettiği sürece çok farklı fonksiyonlar ve özelliklerle hayatımızın büyük bir bölümünü kaplamaya devam edeceğini söylemek zor değil. Sizce Instagram’a rakip gelir mi?

Arkadaşlarınla Paylaş!

Yazar: betulaltindal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir