Deep Web Nedir?

Arkadaşlarınla Paylaş!

Deep web‘i hiç duymayan birinin ilgisini çekmeyecek bu yazıyı okumadan önce kendinize şu soruyu sorun; normal bir internet kullanıcısı mıyım? Deep web‘in anlatıldığı bu yazıda internetin karanlık sularına inebilirsiniz. Çünkü deep web internetin karanlık sularıdır.

Herkesin bildiği gibi internet derin bir dünyadır ve sınırsız iletişimin kurulduğu sanal bir evrendir. Sınırsız iletişim…  Kilometreler, dağlar, ovalar, okyanuslar internet için bir sınır olamaz. İletişim kesintisiz olarak sağlanır. Tabi ki bizim ülkemizdeki kısıtlamaları görmezden geliyoruz! Her neyse Google’da aramalar yaparak webdeki tüm verilere erişebildiğinizi düşünüyorsanız, gerçekten yanılıyorsunuz.

Kabaca Deep Web

Deep web kişisel sunucular kullanarak herkesin erişimine açık olmayan özel ağlarda barınan sitelerin olduğu, bildiğiniz internetten farklı bir alandır.

Deep web normal internet sitelerinden farklıdır. Farklı olan yönlerinden birisi sunucularıdır. Standart web sitelerinin sunucuları, sunucu hizmeti veren şirketlerden kiralanır. Oysa deep web kullanıcılarının sunucuları kişiseldir. Kendi bilgisayarlarını sunucu gibi kullanırlar.  Sebebi başkasının erişimine kapalı tutmak istemeleridir. Bilgisayar kapanınca site kapanır. Bu sitelere bildiğiniz arama motorları ile ulaşamazsınız. Hani en başta internet için sınırsız iletişim demiştik ya evet gerçekten sınırsız. Yani deep webden haberdar olmayan kişiler internetteki verilerin sadece %20’lik kısmından faydalanıyor ve bunu devasa boyutlarda görüyor.  Ama buzdağının görünmeyen yüzü olarak ifade edebileceğimiz deep webin içeriği, erişilebilir internet (arama motorları ile) ile karşılaştırıldığında çok fazladır.

Deep Web İçeriği
Deep Web’de Ne Var?

Deep Webde Ne Var?

Zira herkesin ulaşamıyor olması, aslında suç diyebileceğimiz olaylara da ortam hazırlamış oluyor. Herkese gösterilmeme sebebi gizli olmasıdır. Hükümet ile ilgili, özel şirketler ile ilgili, kişisel bilgilerin yer aldığı veriler vardır. Örneğin internet alışverişi yapıyoruz, kredi kartı bilgilerimizi giriyoruz. Ya da Facebook’taki mesajları düşünün. Facebook’taki  herşey bir yerde birikiyor ve bekliyor, ulaşılamaz değil sadece gerekli yazılım ve donanımımız olmadığı için biz ulaşamıyoruz ama ulaşabilenler var. Facebook’taki sisteme girildiği zaman da bu mesajlar görülebilir. Ya da e-devleti düşünün. Bizimle ilgili herşey elektronik olarak kodlandı ve onlar da ulaşılamaz değil, sadece gizlidir.

Şimdi siz muhtemelen “Eee neresi karanlık?” diye soruyorsunuz. Deep webin tamamı değil ancak dark web dediğimiz kısım gerçekten karanlık bir bölümdür. Deep webin tamamiyle karanlık olduğunu söyleyemeyiz ama dark web ulaşmayı istemeyeceğiniz içerikleri barındırır. Uyuşturucu satışı, silah ve cephane satışı, insanlık dışı vahşet ve cinsel içerikler, sahte diploma, pasaport gibi birçok belge, çalıntı kredi kartı bilgileri, çocuk pornoları, cinayet görüntüleri, ölü tecavüzleri, yamyamlık içeren medyalar, çalınarak ele geçirilmiş tanınmış kişi veya özel kişilerin görüntüleri/bilgileri, tecavüz ve cinayet yayınları, işkence ve alıkonulma gibi daha birçok etik ve insanlık dışı medyaların yer aldığı söyleniyor. Hatta ve hatta kendini kiralayan katillere veya hackerlara ulaşmak, yine dark webin içeriğini oluşturmaktadır.

Biz bu bilgilere arama motorlarını kullanarak ulaşamıyoruz. Bunların biriktiği katmanlara ulaşmak zordur. Bu tür sitelerin çoğunluğu -%95 diyebiliriz- yasadışı konular üzerine kuruludur. Yasalardan kaçınmak için bu sitelerin sahipleri sitelerine girişleri kısıtlarlar.

Alım satımı yasal olmayan birçok uyuşturucu madde, silah, veri (çalıntı kart ve hesap bilgileri gibi) ya da sahte belge (pasaport, kimlik vs.) Bitcoin ile alınabiliyor. Bitcoin deep webin para birimidir.

Arkadaşlarınla Paylaş!

Yazar: betulaltindal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir